Jednou z vlastností, která člověka značně odlišuje od ostatních zvířat, je schopnost mluvit. Jistě, existují důkazy, že vlastní řeč mají i zpěvní ptáci a především kytovci, ze suchozemských savců však byla čistě vokální komunikace pozorována právě jen a pouze u člověka. Co si však neuvědomujeme, je to, že vývoj řeči značně přispěl k tomu, jak vlastně vypadáme.

 

Zkoumáním bylo zjištěno, že dokonce ani ostatní primáti, a to ani nám nejbližší šimpanzi, nedovedou ani při nejlepší vůli imitovat lidskou řeč. Chybí jim k tomu jednak potřebné hlasivky, a zároveň i tvar pusy. Ten je u člověka jedinečným, a je právě výsledkem toho, že jsme mezi sebou začali mluvit.

 

šroubovice DNA

 

Jak se náš mozek vyvíjel, toužili jsme si mezi sebou předávat i více abstraktní myšlenky. K těm nám však již jednoduché zvuky a gesta nestačily. Bylo nutné vydávat jiné, komplikovanější zvuky, což si vyžadovalo od evoluce úpravu našeho mluvícího ústrojí, zejména pak pusy.

 

Ta se nám zmenšila a zkrátila, zmenšily se nám také zuby. Změnily se trochu i hlasivky, které byli nyní schopné vydávat i komplikovanější tóny. Díky tomu všemu jsme pak mohli začít mluvit tak, jak jsme tomu zvyklí dodnes. Ovšem je pravdou, že za schopnost řeči jsme museli zaplatit.

 

ani šimpanzi nedovedou napodobit lidskou řeč

 

Právě naše kratší pusa a horní patro nás činí mnohem náchylnějšími k zalknutí. Jsme proto v podstatě jediným živočišným druhem, pro které je to skutečnou a reálnou hrozbou. Pokud nepočítáme například brachycefalická plemena psů, u kterých byl krátký čumák záměrně vyšlechtěn, pak nám naše schopnost mluvit přinesla i další problémy.

 

Mezi ně patří i slabší žvýkací svaly a menší zuby. Velké a masivní, jaké mají například šimpanzi, jsou zde totiž spíše na obtíž. Není pak divu, že jsme začali mluvit krátce poté, co jsme objevili využití ohně a začali svou potravu vařit. Obětovali jsme je tomu, abychom dokázali řečí vyjádřit prakticky vše, co potřebujeme. A to jen ukazuje, jak je řeč pro člověka důležitá.