Když si my lidé dobře vybereme, máme to dobré. A to bez ohledu na to, co a z čeho jsme si vybírali. Vždy totiž platí, že je dobrá volba lepší než volba špatná. A věřte mi, že to platí i pro vodní dýmky. I z těch si je možné vybírat, a i u nich platí, že kdo si vybere dobře, užije si kouření daleko více než ten, kdo volbu vodní dýmky podcení. Zkušení kuřáci vodní dýmky už pochopitelně obvykle vědí, která je pro ně ta pravá. Ale začátečníci nebo i vyslovení amatéři často nevědí to, co by vědět měli. A tudíž tápou, když dojde na otázku, jak vybrat vodní dýmku, aby to byla ta nejlepší možná volba.
A pokud byste s tímto potřebovali poradit, je dobré vsadit na dobré rady skutečných odborníků, kteří se otázkou vodních dýmek profesionálně zabývají. A jakou radu, respektive rady, si od nich můžeme vyslechnout? Předně je třeba si ujasnit, jak často a kde hodláme svoji vodní dýmku používat. Je totiž známo, že nejsou takové dýmky jedna jako druhá, a tak by špatně pochodil ten, kdo by chtěl třeba intenzivně používat takovou, jež je ideální jen pro občasné používání. Některé z vodních dýmek totiž snesou větší zátěž než jiné, a špatná volba by se tu tedy mohla i vymstít.
V úvahu je třeba vzít i to, že čím hojněji je nějaká podobná dýmka používána, tím častěji je třeba ji i čistit. A to bychom určitě neměli podceňovat, protože čištění s pomocí speciální tenké štětky od začátku trubky až po její konec, vyplachování trubky vodou a její sušení a kontrola a čištění ventilu není určitě žádná banalita. A zrovna tak je poměrně náročná příprava takové dýmky před kouřením. Naplnit skleněnou vázu vodou, sestavit dýmku, připravit korunku, tabák, alobal a párátko a nasadit korunku na těsnění krouživým pohybem také zabere čas a mělo by se to umět. Takže kdo si vybere pro sebe vhodnou vodní dýmku, zakouří si. A kdo si vybere špatně, tomu tato může zbytečně komplikovat život.