Jóga se stala významným pomocníkem i v západní civilizaci a lidé si ji nemohou vynachválit pro její účinky na tělo i ducha. Jedním z jejích zásadních benefitů je zlepšení ohebnosti a pohybového rozsahu, kdy dokážete procvičit všechny svalové partie, včetně těch zanedbávaných například sedavým zaměstnáním. Protahovací cviky pak mají pozitivní vliv i na trávení, dýchání, látkovou výměnu, lymfatický a imunitní systém a mohou vás v poměrně krátké době posunout do skvělé kondice. Budete se cítit více svěží i po psychické stránce, jóga totiž dokáže zatočit se stresem, zvláště pak v kombinaci s vhodnými ájurvédskými bylinkami, např. Ženšenem, Macou peruánskou nebo Ashwagandhou.
Cvičení jógy probíhá v naprostém poklidu, nejedná se o žádný adrenalinový a dynamický sport, jako je například step aerobic, cílem je naopak stresové hormony přibrzdit, zlepšit koncentraci, vytrvalost a sílu a zároveň udržet meditativní pozornost v hloubi vlastního nitra. Jednotlivé cviky se provádí v různých polohách – ve stoje, vsedě či vleže, cvičenci jsou oděni do lehkého a vzdušného oděvu a cvičí bosí. Bosá chodidla pak zajišťují pevnější oporu a více uzemněný kontakt s podložkou.
Praktikování jógy není samo o sobě složité, pouze byste měli znát některé alespoň základní prvky, a měli byste si je osvojit nejlépe podle nějakého cvičebního vzoru. Můžete k tomu využít různých odborných knižních příruček, ale přece jen je nejlepší sledovat cvičícího instruktora přímo na videu. Výborně vám k tomu poslouží sociální síť YouTube, kde je k dispozici celá řada neplacených příspěvků, a my vám doporučujeme ty, co vás osloví, stáhnout pomocí YouTube video downloaderu Stahuj videa. Stažená videa lze jednak velice pružně využívat i tam, kde nemáte přístup k Internetu, a pak máte po stažení příspěvku jistotu, že vám jej nikdo neodstraní. U žádného videa totiž nikdy nevíte, jak dlouho na YouTube zůstane, a zda se jej jeho majitel nerozhodne smazat.